August 26, 2020 - YAYIMLAYAN Admin

SOĞUK HAVA DEPOSU DESTEK-HİBE-TEŞVİKLERİ

Kendi öz kaynaklarınızın dışında bölgesel olarak verilen bazı teşvik/hibe programlarından faydalanarak da soğuk hava deposu yatırımı yapabilirsiniz.


 

Kaç çeşit teşvik/hibe programları var?


Genel olarak üç çeşit teşvik/hibe programından faydalanabilirsiniz.


1-     TARIM BAKANLIĞI           – KKYDP Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı


2-     IPARD PROGRAMI           – TKDK Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu


3-     KALKINMA AJANSLARI    – Bölgesel olarak verilen destekler.


4-     EKONOMİ BAKANLIĞI     – Yatırım teşvikleri


Yukarıda belirtilen dört programın ilk ikisi KKYDP ve TKDK paketleri en işlevli olan teşvik/hibe programlarındandır. Bu programların KKYDP olanı Türkiye’nin 81 ilinde TKDK olanı ise 42 ilinde teşvik/hibe vermektedir. TKDK’NIN kapsadığı iller aşağıda sıralanmıştır.


Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, ,Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.


Örneğin; Antalya ili içerisinde soğuk hava deposu yatırımı yapmak istiyorsanız KKYDP programına başvurmanız gerekecek.


Örneğin; Malatya ili içerisinde soğuk hava deposu yatırımı yapmak istiyorsanız hem KKYDP hem de TKDK programlarından başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.


Başvuru için hangi yolu izlemeliyim ve süreç nasıl işliyor?


Her iki paketin çağrı döneminin başlaması gerekmektedir.Çağrı dönemi başladığında dosya/proje kabulleri de başlamış olacaktır.


Bu esnada hareket geçmek için şirketimizin proje yöneticileri sizlere yardımcı olmak ve yol haritanızı belirlemek için çalışmalarına başlayacaklardır.


Bu görüşme neticesinde;


1-     Projenin mevzuata uygun işleyebilmesi için bir danışmana ihtiyacınız olacak. Bu konuda ortak çalıştığımız danışman şirketlerden de destek alabilir ya da bu danışmanı sizler bulabilirsiniz.


2-     Danışman şirket yatırımın konusuyla birlikte bu teşvik/hibe programına başvurabilir nitelikte olup olmadığınızı varsa bir eksiklik onun tamamlanmasında yol haritamızı belirliyor olacaktır.


3-     Başvuru niteliği taşıyorsanız, yatırımın konusu, kapasite hesapları, arazi keşif işlemleri ile birlikte teknik şartname ve fiyat teklifleri oluşturulacaktır.


4-     Yapılan çalışmanın yine projede ortak hareket edilmesi gereken bir inşaat şirketi ile mimari proje çalışması yapılacaktır.


5-     Dosyamız anahtar teslim şekline ulaştıktan sonra danışman şirket çağrı dönemine bağlı olarak başvurunuzu gerçekleştirecektir ve sonuç beklenecektir.


 

 

Hangi miktarlarda teşvik/hibe kullanabilirim?


Bu çok değişken bir oranlamaya sahip bir konudur.


Örneğin; 2017-2018 yılları arasındaki KKYDP programı 1,5/2 Milyon TL’lik bir paket açıkladı ve bu paketten yararlanan yatırımcılar bu rakamın %50’sini hibe olarak almaya hak kazandılar.


Örneğin; Ipard programı kkydp’ye göre daha yüksek bedeller üzerinden teşvik/hibe vermektedir. Projenin spesifik ve bölgede çok talep görmesi gibi özelliklerin bir araya gelmesiyle ıpard hibe bedelleri daha yüksek oranlarda olabilir.


Soğuk hava deponuzu teşvik/hibe programlarından faydalanarak yapmak istediğiniz zaman, bizlere ulaşabilirsiniz.


Bu kapsamda;


-        Danışman Desteği


-        Soğuk hava deposunun tasarımı ve teknik şartnamelerin oluşturulması


-        İnşaat alt yapısı ve diğer konularda çözüm önerileri


Gibi birçok konuda destek alabileceğinizi unutmayın.