September 11, 2020 - YAYIMLAYAN Admin

Soğuk Hava Deposu İmalatı


Soğuk hava deposu imalatı başlıca birkaç ekipmanın bir araya gelmesiyle oluşuyor gibi görünse de aslında tam olarak böyle değildir.


Daha doğrusu birkaç ekipmanın üretilmesi örneğin; sandviç paneller, soğutma cihazları ve kapıların üretilmiş olması sizlere tam teşekküllü bir soğuk hava deposu projesini sunmayacaktır.


Peki nasıl olacak bu soğuk hava deposunun imalatı der gibisiniz.


Eğer ki depolamak istediğiniz ürünün en doğru şekilde depolanmasını ve efektif bir kullanım istiyorsanız bu durumda doğru bir soğuk hava deposu imalatının gerçekleşmesi gerekiyor. Standart üretilen bazı ekipmanlar, sizlerin bulunduğu bölgeye, soğuk hava deposunun çalışacağı alanlara uygunluk sağlamayabilir.


Renova soğutma olarak sizlerin taleplerini dinliyor, ancak soğuk hava deposunun konumlandırılacağı bölge veya konumun keşif işlemini de gerçekleştiriyoruz. Bir çok işlemin gerçekleştirilmesi durumunda soğuk oda imalatları başlıyor.


Yukarıda bahsetmiş olduğumuz ekipmanlar soğuk hava deposunun ana kalemlerini oluşturuyor. Birlikte bu kalemleri inceleyelim.


Soğuk hava deposu sandviç panelleri; Ne kadar ileri teknoloji ve mega soğutma sistemleri kursanız da sandviç panelleriniz bu sistemin ısısını muhafaza edemedikten sonra maalesef sonu ciddi işletme maliyeti kayıplarına neden olan bir durumla sizleri karşı karşıya bırakacaktır. Bunun önüne geçilebilmesi için sandviç panellerin poliüretan yoğunluğunun en üst seviyede olması gerekmektedir. Fiyat avantajından dolayı alınan her hangi bir sandviç panel yatırım maliyetinizi birkaç sene veya daha uzun senelerde amorti edilmesine zemin hazırlayacaktır. Özellikle soğuk hava deposunu kiraya verme ve bunun ticaretini yapmaya çalışan yatırımcılar bu olumsuz durumla mutlaka karşı karşıya kalacaktır. Bu yüzdendir ki sandviç panelin en doğru şekilde üretilmesi ve  projenize uygunluğunun oluşması gerekmektedir. Doğru seçilmiş sac kalınlıkları, poliüretan kg yoğunluğu ve homojen doluluğa ulaşmış bir sandviç panel imalatının yapılması gerekmektedir.


Soğuk hava deposu soğutma cihazları; Yukarıda bahsetmiş olduğumuz sandviç panel örneğinin tam tersini düşünelim. Soğuk hava deponuzda iyi bir izolasyon mevcut ancak bu seferde soğutma sistemiyle ilgili sorular yaşıyorsunuz. Nedir bu sorunlar; performans sorunları, sürekli arıza/müdahale gerektiren sorunlar. Özellikle kompresör seçimi, kondanser seçimi, dış ünite şalt sistemi gibi ekipmanlar doğru soğutma cihazı imalatını destekleyen unsurların başında gelmektedir.


Şunu unutmamak gerekir, soğuk hava deposunun içerisinde depolanan ürün her neyse, o soğuk hava deposunu piyasa değeri olarak en az 2 veya 3 defa satın alabilir.


Örneğin, 100 bin TL’lik depo yaptıracaksınız ve nar depolayacaksınız. Böyle bir durumda muhtemelen depoladığınız nar meyvesinin piyasa satış fiyatı en az 200/300 bin TL olacaktır.


Dolayısıyla içerideki ürünün risk analizini en ufak bir soru işareti bırakmadan yapmak gerekir. Tüm detaylar, depolanacak ürünün ve bölgesel konumun standartlarına göre hazırlanmalıdır. Soğutma cihazı imalatı yaparken de bu husus dikkate alınarak yapılmalıdır. Aynı m²’lerde ve aynı şekilde dizayn edilmiş  olan depolarda farklı ürün gruplarını farklı zamanlarda depolasak bile aynı performansı alamayacağımızı bilmeliyiz. Tam olarak sizlerin talebinize ve analizlere bağlı kalarak çalışmalar yapılmalıdır.


Tüm bahsetmiş olduğumuz konuların ve risk analizlerinin en iyi şekilde yapılması, doğru soğuk hava deposu imalatı ve doğru kurulum/teslim çalışmalarımız için Renova olarak buradayız.