March 24, 2020 - YAYIMLAYAN Admin

Soğuk Hava Deposu Nedir & Soğuk Hava Deposu Kurmak İstiyorum 

Soğuk hava deposunu nasıl yapmalıyım diye düşünüyorsanız gelin öncelikle soğuk hava deposunu  tanıyalım.

-        Soğuk Hava Deposu Nedir?

-        Soğuk hava deposu kurmak istiyorum?

 

 

SOĞUK HAVA DEPOSU NEDİR?

Konuya çok teknik ve bilimsel açıdan yaklaşmak yerine kısaca anlatmakta fayda vardır. Soğuk hava deposu; içerisinde depolanan ürünlerin daha uzun süreli saklanabilmesi için yapay bir yaşam alanıdır.

Örneğin saklanacak ürünün Nar meyvesi olduğunu düşünelim. Meyvenin ağaç üstünde gelişimini tamamlaması ve büyüme anına geçmesinden sonra hasat işlemi başlar. Hasat öncesi topraktan almış olduğu tüm besin maddelerinden hasat sonrası kopması ve hücre bölünmelerinin gerçekleşmesi ile yaşamsal tüm fonksiyonlarının kaybolmasına neden olur.


Hasat edilen meyvenin bu fonksiyonlarının geri kazanımı artık mümkün olmayacaktır, o halde ne yapmak gerekiyor. Hasat sonrası meyvenin Ön soğutma işleminden geçtikten sonra çekirdek ısısını yakalayabileceği bir soğuk hava deposuna alınması gerekmektedir. Bu oda da oluşturulacak soğuk hava meyvenin soğumasına, bakteri oluşumuna ve metabolizmanın hızlanmasına engel olacaktır.


Kabaca bu işlemlerin ve daha bir çok yardımcı ekipman kullanımının ardından meyvenin soğuk hava deposunda uzun süreli saklama avantajlarına sahip olabilirsiniz.

 

SOĞUK HAVA DEPOSU KURMAK İSTİYORUM


 

Eğer ki bir soğuk hava deposu kurmak ve ürünleriniz soğuk hava deposunda uzun süreli saklanmasını istiyorsanız bu durumda depolanacak ürün çeşidi, soğuk hava deposunun yapılacağı bölge ve arazi keşif işlemlerinin doğru bir şekilde gözden geçirilmesi gerekmektedir.


Şunu unutmamak gerekir ki her türlü ürün soğuk hava deposunda muhafaza edilir şeklinde kesin bir bilgi yoktur. Buradan yola çıkarak depolanacak ürünün depolama şartlarına vereceği tepkiyi ölçmek gerekir.


Bunun dışında, yapılacak yatırımın küçük veya büyük proje şeklinde ayırt edilmemesi ve her yatırımın kendine has özel proje olduğunu ve hızlı amortismana sahip olması gerektiğini göz ardı etmemeliyiz.


Maalesef ülkemizdeki TİCARET ve PAZARLAMA anlayışının ‘satışı bir şekilde gerçekleştir’ eğrisiyle doğru orantıda olmasının sonucu kullanılamaz, işletilemez ve geri dönüşü mümkün olmayan  projelerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.


Yapılacak projenin yatırımcı için DOĞRU, NİTELİKLİ VE HIZLI GERİ KAZANIM sağlayacak özelliklere sahip olması gerekmektedir.


 

Soğuk hava deposu yatırımına başlarken;


1 Milyon TL’lik bir soğuk hava deposunda depolanmış olan ürün her ne olursa olsun piyasa değeri en az 2/3 Milyon TL olduğunu unutmayınız. Hesabımızı bu yönde yaparsak Yıl bazında en az 4 sefer deponun dolu olduğunu düşünürsek yıllık ortalama 8/12 Milyon TL’lik bir ciro demektir. Böylesine bir ciroyu işletmek için sahip olduğunuz soğuk hava deposunun çok ama çok nitelikli olması gerekmektedir.Diyelim ki karar verdiniz ve benimde bir soğuk hava depom olsun dediniz. Satın alma işlemi esnasında fiyat avantajı sağlayacağını ve ‘daha uygun fiyata hallettim’ şeklinde düşünerek almak istemediğiniz bazı ekipmanların eksikliği, yüksek işletme kayıplarına ve bütün bir emeğin yok olmasına sebep olabilir.


 

Tüm bu süreçlerin doğru bir şekilde işlenmesi ve kusursuz bir çalışmanın yapılabilmesi için sizlere bir telefon kadar yakınız. Türkiye’nin her yerinde ve Dünyanın bir çok ülkesinde Özel Soğutma ve Soğuk Hava Deposu Projeleri gerçekleştiren Renova ailesine davetlisiniz.